Syracuse Speed Skating Club

Go Fast! Turn Left!

 

Empire State Games

Home
Contact Information
Forms
Events and Results
Empire State Games
Photo Gallery
Coaches' Corner
Champions
History
Mission
FAQ
RonBoni
Useful Links
Credits

The Empire State Winter Games are held annually in Lake Placid, NY and provide opportunities for competitive winter sports including:

bulletAlpine Skiing
bulletBiathlon
bulletBobsled
bulletCross-Country Skiing
bulletFigure Skating
bulletLuge
bulletSkeleton
bulletSki Jumping
bulletSki Orienteering
bulletShowshoe Racing
bulletSpeed Skating
bulletWomen's Ice Hockey
bulletSkier/Boarder Cross

Further information regarding the Empire State Winter Games is located here at their web site. Information regarding speed skating is located here.

Many SSSC members have competed in past Empire State Winter Games per the following summary:

bullet2014 Empire State Games (Short Track)
bullet2012 Empire State Games (Short and Long Track)
bullet2011 Empire State Games (Short Track)

 

2012 Results

Short Track

Click here for complete short track speed skating results. Below is a summary of Syracuse Speed Skating Club (SSSC) and Center State Speed Skating (CSSS, Morrisville) results.

Pre Scholastic Girls

Sydney T.

222M 3rd place Bronze Medal

333M 1st place Gold Medal

500M 2nd place Silver Medal

 

Clara L-B.

222M 2nd place Silver Medal

333M 2nd place Silver Medal

500M 3rd place Bronze Medal

 

Sarah C.

222M 6th place

333M 6th place

500M 7th place

 

Marysia L-J.

222M 9th place

333M 8th place

500M 9th place

 

Renata L.

222M 10th place

333M 9th place

500M 10th place

 

Isabel C.

222M 12th place

333M 13th place

500M 13th place

 

Mariana R.

222M 14th place

333M 12th place

500M 14th place

 

Pre Scholastic Boys

Ivan Y.

222M 3rd place Bronze Medal

333M 3rd place Bronze Medal

500M 3rd place Bronze Medal

 

Gabe L.

222M 9th place

333M 10th place

500M 5th place

 

Kevin M.

222M 8th place

333M 7th place

500M 6th place

 

Matt C.

222M 4th place

333M 5th place

500M 9th place

 

Wolfgang A.

222M 12th place

333M 11th place

500M 11th place

 

Connor H.

222M 11th place

333M 12th place

500M 12th place

 

 

 

Scholastic Women's

Jenifer L.

500M 5th place

777M 3rd place Bronze Medal

1000M 4th place

 

Scholastic Men's

Sam S.

500M 4th place

777M 5th place

1000M 5th place

Open Women's

Emily E.

500M 11th place

1000M 1st place Gold Medal

1500M 1st place Gold Medal

 

Open Men's

James T.

500M 7th place

1000M 5th place

1500M 3rd place Bronze Medal

 

Karl H.

500M 1st place Gold Medal

1000M 1st place Gold Medal

1500M 12th place

 

Ron P.

500M 14th place

1000M 13th place

1500M 13th place

 

 
Long Track

Click here for complete long track speed skating results. Below is a summary of Syracuse Speed Skating Club (SSSC) and Center State Speed Skating (CSSS, Morrisville) results.

Pre Scholastic Girl's

Sydney T.

100M 2nd Place Silver Medal

300M 1st Place Gold Medal

 

 

Clara L-B.

100M 1st Place Gold Medal

 

Pre Scholastic Boy's

Kevin M.

100M 1st Place Gold Medal

300M 2nd Place Silver Medal

 

Ivan Y.

300M 3rd Place Bronze Medal

Scholastic Women's

Jen L.

100M 2nd Place Silver Medal

800M 2nd Place Silver Medal

 

Scholastic Men's

Alex Z.

500M 3rd Place Bronze Medal

800M 1st Place Gold Medal

 

Open Women's

Emily E.

100M 1st Place Gold Medal

1000M 3rd Place Bronze Medal

Open Men's

Karl H.

100M 2nd Place Silver Medal

 

Ron Z.

1000M 3rd Place Bronze Medal

 

 

2011 Results

Short Track

Below is a summary of Syracuse Speed Skating Club results.

12 and Under Division Girl's

Librada R., 12 of Baldwinsville, finished 2nd overall skating 4- 500M races

Marianna R. 7 of Baldwinsville, finished 4th  overall skating 4- 500M  races.

 

12 and Under Division Boy's

Pre Scholastic Girl's ages 8 to 11

Sydney T., age 10 of Owego Elementary

222M 2nd place Silver Medal

333M 2nd place Silver Medal

500M 2nd place Silver Medal

 

Pre Scholastic Boy's age 8 to 11

Christopher L., 11 of Blessed Sacrament School

222M 1st place Gold Medal

333M 1st place Gold Medal

500M 1st place Gold Medal

 

Scholastic Women's Division age 12 to 17

Emily E., 17 of Jamesville Dewitt High school

500M Final 4th place

777M final 3 Place Bronze Medal

1000M final 2nd place Silver Medal

 

Scholastic Men's Division age 12 to 17

Alex Z., 14 of Marcellus High school

500M 4th

777M 3rd place Bronze Medal

1000M 2nd Place Silver Medal/

 

Sam S., 12 of Hamilton Jr. High School

500m 5th place

777m 5th place

1000m 4th place

Qualified for the Medal "A" Final in all distances

 

The Jack Shea Sprints Metric Style

Cherise W. overall winner in the Open Division skating 500M and 1000M